Universität Bielefeld

© Universität Bielefeld

Psychotherapie-Ambulanz
der Universität Bielefeld
(PAdUB)

Ju keni ikur dhe njėherit keni nevojė pėr ndihmė psikoterapike?

Jo vetėm trupi, por gjithashtu edhe shpirti i njė njeriu mund tė lėndohet pėr arsye tė ndryshme dhe njėherit tė sėmuret. Njė e tillė ėshtė shumė normale dhe mund tė godasė secilin njeri. Disa njerėz nė raste tė tilla janė pėr shembull shpeshėherė dhe pėr kohė tė gjatė shumė tė piklluar, kanė frikė tė madhė dhe ankthe. Nganjeher ato njerėz edhe pėr kohė tė gjate nuk mund tė flejnė mirė ose kanė mendime negative nė lidhje me vetveten.

Para sė gjithash, kur kemi tė bėjmė me faktin qė njerėzit kanė pėrjetuar gjėra tė tmerrshme (pėr shembull luftė dhe dhunė), mund tė lėndohet shpirti i tyre. Disa prej atyre njerzve duhet gjithnjė tė mendojnė nė lidhje me pėrjetimet e tmerrshme ose kanė ėndrra tė kėqija pėrgjat natės. Nganjėher njerėzit dėshirojnė vetem te jenė tė vetėm dhe nuk mund mė tė ju besojnė njerzve tjerė.

Njerėzit me njė sėmundje psiqike e kanė shpeshėher tė vėshtirė, tė kujdesen pėr vetėveten dhe pėr tė tjerėt. Ato vuajnė shumė pėrshkak tė problembve tė tyre. Nganjėher ėshte edhe e vėshtirė, pėr tė shkuar nė shkollė ose nė punė. Gjithashtu mund tė lindin edhe konflikte me njerėz tjerė.

Psikotrerapia tek ne

Nė ambulancėn tonė tė psokiterapisė ju mund tė pranoni ndihmė psikoterapike nė lidhje me problemet e tilla ose tė ngjajshme.

Pėrgjat njė bisede tė pare konsultuese synohet tė pėrfitohet njohuri se cilat janė problemet tuaja dhe nevojat tė cilat i keni. Pas asaj pasojnė katėr seanca tjera konsultuese pėrgjat tė cilave psikoterapisti 1 do te ju parashtrojė juve shumė pyetje. Ai vetėm dėshiron tė kuptojė sa mė saktė se si ndiheni Ju dhe se ēfarė dėshironi tė ndryshoni. Natyrisht se njė e tillė i pėrket gjithashtu edhe asaj, qė Ju edhe tė njoftoheni me psikoterapistin dhe tė mendoheni, se a dėshironi tė punoni me tė sė bashku pėr njė afat tė gjatė. Pas kėtyre seancave konsultuese do tė fillon psikoterapia e nevojshme. Atėher ju pėr zakonisht do tė takoheni njė here nė javė me psikoterapistin dhe bisedoni me tė. Ai do tė ju ndihmon juve pėr te kuptuar mė mirė ndjenjat tuaja, mendimet dhe mėnyrat e sjelljes si dhe njėherit pėr te gjetur edhe zgjidhje pėr ato probleme. Shumė e rėndėsishme pėrgjat kėsaj ėshtė qė nuk mund tė zgjidhė vetėm psikoterpasti problemet tuaja ose tė ndryshojė jetėn tuaj - pėrgjat njė tė tille Ju duhet gjithashtu tė bashkėveproni nė mėnyrė aktive.

Nė qoftė se ju flsini gjuhėn gjermane ose gjuhėn angleze, ėshtė e mundshme tė zhvillohet njė psikoterapie pa prezencėn e njė interpreti tė gjuhės (pėrkthyesi). Nė qoftė se Ju flsini ndonjė gjuhė tjetėr, pėrgjat takimeve tė cilat mbahen me psikoterpaistin do tė jete gjithashtu edhe njė interpret i gjuhės (pėrkthyes) prezent, i cili do te ndihmojė tė kuptoheni mė lehtė.

Me njė psikoterapist (dhe me njėinterpret te gjuhės) mund te bisedohet mbi te gjithat. Ato nuk e kanė tė lejueshme tė ju tregojnė tjerve se ēka ju ėshtė treguar atyre. Njė e tillė quhet „ mbajtje tė dhėnash sekrete“. Pa njė pėlqim nga ana juaj nuk do tė dorėzohen informacione mė tutje tek autoritetet zyrtare, mjekėt, antarėt e familjes, shoqėrisė ose ndaj personave tjerė.

Njė bisedė tė parė dhe njė psikoterapi ne mund tė ja ofrojme juve, nė qoftė se Zyra pėr tė rinjė, enti pėr ēėshtje sociale ose shoqėira e sigurimit shėndetsor i merrė shpenzimet pėrsipėr pėr njė tė tillė. NJė gjė tė tillė duhet sqaruar para se tė ėshtė mbajtur termini i parė. Kur ėshtė sqaruar pyetja se kush do tė merrė pėrsipėr shpenzimet, ne pėr zakonisht mund tė ju ofrojmė shumė shpejtė njė bisedė tė pėrdoret vetėm mėnyrė mashkullore e tė shkruarit, pėr tė mund lexuar tekstin mė lehtė. parė. Por deri sa tė filloni me njė psikoterapie mund tė shkojė pak mė shumė kohė pėrshkak tė kėrkesave tė shumta.

Nėse Ju keni ndonjė pyetje ose nėse dėshironi tė aranzhoni njė termin pėr njė bisedė tė parė, ju mund tė na dėrgoni me dėshirė njė Email ose tė na kontaktoni nė mėnyrė telefonike nė sekretariatin tonė:

Telefoni: 0521/1062606

Email-i: psychotherapie-ambulanz@uni- bielefeld.de

Ne kemi kėnaqsin tė pranojmė njė thirrje telefonike ose njė Email nga Ju!

1. Sikurse meshkuj njashtu edhe femra mund tė jenė psikoterapsite dhe interprete tė gjuhės (pėrkthyes)